Czy pompa ciepła też chłodzi?

26.06.2023

Większość z nas myśli o urządzeniu grzewczym w kontekście jesieni, zimy i dostępu do ciepłej wody. Współczesne pompy ciepła zapewniają znacznie szerszą użyteczność. Z jej wielu ciekawych i potrzebnych funkcji można skorzystać także… podczas upałów. Jest to jeden z powodów, dla których coraz więcej osób podczas budowy nowego, czy modernizacji starego domu, decyduje się na zakup i montaż pompy ciepła.

Klimatyzacja odchodzi do lamusa

W autach, salonach, bankach, biurach, czy w większości sklepów montaż klimatyzacji jest już w zasadzie standardem. Klimatyzacja, którą jakiś czas temu zaczęto także zakładać w domach, ma wiele zalet, ale także i wad. W naszym klimacie tak naprawdę dni w roku, kiedy konieczne jest używanie klimatyzacji, wcale nie jest dużo, dlatego wiele osób, które rozważają taka niemałą inwestycję, finalnie z niej rezygnują. Przy warunkach pogodowych, które panują w Polsce, które są konsekwencją znajdowania się naszego kraju w zasięgu klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego, mimo wpływów innych klimatów, które nas otaczają, średnia temperatura obszarowa nie przekracza 90C (w 2021 roku wynosiła dokładnie 8,70C), montaż oddzielnego urządzenia, którego zadaniem ma być jedynie chłodzenie, nie jest koniecznością. Co innego, kiedy ta funkcja jest jedynie dodatkiem…

Nie tylko klimatyzator…

Mimo że klimatyzacja jest najpopularniejszą formą chłodzenia, obniżyć temperaturę w budynku można na kilka sposobów. Idealnym rozwiązaniem jest tu pompa ciepła, która jest urządzeniem, które zapewni odpowiednią temperaturę w budynku przez cały rok – bez względu na to, czy na zewnątrz są bardzo dokuczliwe mrozy, czy też panuje upał. Pompa ciepła oprócz ogrzania domu, w czasie upalnych dni może także chodzić. Mamy tutaj dwie możliwości chłodzenia - aktywną oraz naturalną.

Nowocześnie, ekologicznie i tanio!

Pompa powietrze woda HKS Lazar na czynnik R290 to innowacyjne i przyszłościowe rozwiązanie dla Twojego domu. Założeniem działania tego urządzenia jest maksymalna oszczędność, bowiem czerpie ona energię głównie z naturalnych, odnawialnych źródeł. Jej specyfika polega na wykorzystaniu powietrza - najbardziej dostępnego i uniwersalnego nośnika energii - co zapewnia niezmiennie stabilną temperaturę zarówno w trybie chłodzenia, jak i grzania. Dzięki specjalistycznym rozwiązaniom, pompa powietrze woda jest w stanie efektywnie przekształcać energię powietrza. To zjawisko wykorzystania energii powietrza przez pompy ciepła to niesamowite osiągnięcie technologiczne, umożliwiające ekonomiczne i ekologiczne funkcjonowanie domowego systemu grzewczego.

Chłodzenie naturalne pompy ciepła

Naturalny sposób chłodzenia przy pomocy pompy ciepła nazwać można też pasywnym. Tutaj wykorzystywana jest różnica, jaka powstaje między górnym a dolnym źródłem ciepła. Im dłużej trwają upały i im bardziej są intensywne, tym skuteczność pasywnego sposobu chłodzenia przy pomocy pompy ciepła jest mniejsza. Dzieje się tak dlatego, że różnica temperatur, która w tym wypadku jest wykorzystywana do chłodzenia, jest coraz mniejsza, dlatego w przypadku długotrwałych i tych najcięższych upałów, w któryś momencie najczęściej trzeba przejść z ogrzewania naturalnego na aktywne. Co bardzo ciekawe, w tym wypadku koszty związane z chłodzeniem są naprawdę niewielkie, ich konkretna wartość uzależniona jest od wielu czynników, bardzo często jednak odbywa się to całkowicie bezkosztowo.

Aktywne chłodzenie za sprawą pompy ciepła

Inwerterowe pompy powietrze woda HKS Lazar mogą z powodzeniem zastąpić klimatyzator i zapewnić przyjemne uczucie chłodu w parny, duszny, upalny dzień. Działanie aktywne pompy ciepła jest możliwe dzięki odwróceniu sposobu jej działania. Zamieniona zostaje ze sobą rola skraplacza i parownika. Chodzi tu o zmianę kierunku przepływu ciepła. W tym wypadku pompa nie oddaje ciepła, a przyjemnie chłodzi wnętrza.

grafika czy pompa ciepła chłodzi

Grzanie i chłodzenie z dofinansowaniem

Oprócz tego, że możemy żyć w zgodzie z naturą, nie pogłębiamy i tak już poważnej degradacji środowiska przez palenie w kotłach węglowych. Dodatkowym bonusem, jaki możemy otrzymać, jest możliwość pozyskania dotacji na modernizacje instalacji i założenie pompy ciepła. Warto zapoznać się  z możliwościami uzyskania dofinansowania pompy ciepła. Dzięki temu możliwość przeprowadzenie tego typu zmian możliwa jest nawet w przypadku rodzin o niskim dochodzie. Im niższy dochód, tym na wyższą dotację można liczyć, co jest idealnym rozwiązaniem pozwalającym na oszczędne korzystanie z energii naturalnej, przy niewielkim wkładzie własnym w inwestycję.

Dbanie o środowisko naturalne połączone z komfortem

Dbając o zmniejszenie śladu węglowego, możemy także zapewnić sobie nieco komfortu. Nie tylko ogrzanie domu zimą jest istotne, we własnych ścianach powinniśmy się czuć dobrze cały rok. Możliwość zapewnienia sobie przyjemnego chłodu podczas upalnych, parnych dni to bardzo przyjemny skutek uboczny używania pomp ciepła, dzięki czemu nie ma konieczności inwestowania w dodatkowy system klimatyzacji.
Pompa ciepła jest urządzeniem, które zapewni kompleksowy komfort termalny, o każdej porze roku, przy każdych warunkach pogodowych. Montaż tego urządzenia to trafiona inwestycja na całe lata.

Nowoczesne urządzenia grzewcze HKS Lazar

Nowoczesne urządzenia grzewcze

Artykuły

Pellet ON - Chcesz ogrzewać swój dom PELLETEM?

Chcesz to robić oszczędnie i wygodnie? Na co zwrócić uwagę? To musisz wiedzieć!

czytaj
Pomiar wydajności pomp ciepła a regulacje prawne

Wybierając pompę ciepła, należy się kierować przede wszystkim przesłankami merytorycznymi, czyli obiektywnie przedstawionymi danymi technicznymi urządzenia. Podstawowym parametrem charakteryzującym efektywność energetyczną pomp ciepła, który pozwala porównać różne urządzenia o tej samej mocy, jest współczynnik COP. Badanie pomp ciepła ze sprężarkami o napędzie elektrycznym do ogrzewania pomieszczeń powinno odbywać się w znormalizowanych warunkach określonych w normie PN-EN 14511.

czytaj

FAQ

Czy można otrzymać powiadomienie, gdy kończy się w kotle pellet?

Na platformie ecoNET w menu "Ustawieniach urządzenia" zaznaczamy "Powiadomienia o alarmach". Informacje o alarmach przychodzą na skrzynkę e-mail, która jest loginem. Nie dotyczy to niskiego...

czytaj
Co to jest kalibracja zasobnika na pellet i jak ją wykonać?

Procedura kalibracji umożliwia regulatorowi kotła na pellet wyznaczenie czasu pracy podajnika pomiędzy rozpoczęciem kalibracji przez wybór opcji "Poziom paliwa 100%", a zakończeniem kalibracji...

czytaj
Zgłoś: Rozruch / Przegląd / Awaria

Znajdź na stronie:

Wpisz szukaną frazę:

Wybierz swój język:

Choose your language:

Polski Angielski Niemiecki Francuski Czeski

Skontaktuj się z nami

Przejdź do kontaktu Zamów rozmowę
Oblicz jakiej mocy pompę ciepła potrzebujesz. Oblicz i otrzymaj darmową wycenę
Oblicz jakiej mocy kotła na pelet potrzebujesz. Oblicz i otrzymaj darmową wycenę

Jak kupić produkty HKS Lazar?

Wpisz swoją miejscowość w poniższej rubryce a nasz doradca klienta udzieli Ci dodatkowych informacji oraz przeprowadzi przez proces zakupowy.

Twoja miejscowość:

Zamów rozmowę

Zostaw nam swój numer telefonu, a my oddzwonimy do Ciebie!

Zamów rozmowę
Oblicz jakiej mocy pompę ciepła potrzebujesz. Oblicz i otrzymaj darmową wycenę