Naturalny czynnik chłodniczy propan R290

07.08.2020

Powietrzne pompy ciepła są rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w różnorodnych typach budynków. Jedną z głównych przyczyn ich popularności jest optymalizacja kosztów ogrzewania.

Decydując się na kupno takiego urządzenia, warto wiedzieć, w jaki sposób ono działa i który typ czynnika chłodniczego powinien być w nim użyty, aby pompa w pełni spełniała wszystkie standardy określone przez ustawę F-gazową (wykorzystywała czynnik chłodniczy o GWP poniżej 2500) i była jak najbardziej wydajna.

Działanie powietrznej pompy ciepła

Często można natrafić na opinię mówiącą o tym, że powietrzne pompy ciepła są świetną alternatywą dla pomp gruntowych. Zamontowanie pompy powietrznej jest tańsze, a koszty eksploatacji obu urządzeń są do siebie zbliżone. W jaki sposób za ich pomocą można utrzymać w budynku ciepło? Mechanizm działania powietrznych pomp nie jest zbyt skomplikowany. Najprościej można opisać go, mówiąc, że energia ze źródła o niższej temperaturze zostaje przeniesiona na źródło o temperaturze wyższej. W pompach wykorzystano znajomość tego stale występującego zjawiska. Co ciekawe, pompa ciepła powietrze woda może nie tylko podwyższać temperaturę powietrza lub wody w budynku, ale także ją obniżać, co jest przydatne szczególnie latem.

Rodzaj czynnika chłodniczego

Decydując się na zakup powietrznej pompy cieplnej, warto przyjrzeć się temu, jaki czynnik chłodniczy jest w niej zastosowany. Parametrem szczególnie istotnym przy wyborze odpowiedniego urządzenia jest tak zwany wskaźnik GWP (skrót pochodzi z języka angielskiego − global warming potential). Za jego pomocą określa się, w jaki sposób dana substancja może wpłynąć na efekt cieplarniany. Pod uwagę bierze się kilogram czynnika chłodniczego oraz tę samą wagę dwutlenku węgla, porównując wartość absorbowanego przez te gazy ciepła. Aby obliczenia były miarodajne, współczynnik przelicza się dla określonego przedziału czasowego (zazwyczaj jest to sto lat). W ten sposób możliwe jest obliczenie, jaki dany czynnik chłodniczy ma potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. Parametr ten warto brać pod uwagę szczególnie teraz, gdy pojawiają się nowe regulacje prawne, mające powstrzymać niekorzystne zmiany klimatyczne. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje tak zwana ustawa F-gazowa zakazująca produkcję pomp wykorzystujących czynniki chłodnicze szkodliwe dla środowiska. Co jakiś czas konieczne jest uzupełnienie czynnika chłodniczego, co może być dość wymagającym przedsięwzięciem, jeżeli pompa będzie wykorzystywać produkt wychodzący z użytku. Decydując się na zakup pompy powietrznej z naturalnym czynnikiem chłodniczym R-290, możliwe jest uniknięcie tego problemu.

Wpływ na środowisko

Coraz częściej mówi się o postępujących zmianach klimatycznych. Wprowadzane są nowe prawa, mające zmniejszyć emisję gazów szkodzących środowisku naturalnemu. Jedną z ustaw uchwalonych w celu ochrony klimatu jest tak zwana ustawa F-gazowa, która weszła w życie 1 stycznia 2020 roku. Od tego czasu zgodnie z prawem zakazane jest produkowanie urządzeń używających czynnik chłodniczy o współczynniku GWP równym lub większym niż 2500, natomiast pięć lat później zabronione będzie wprowadzanie na rynek produktów z GWP równym lub większym 750. Wśród grupy czynników chłodniczych od 1 stycznia 2020 roku objętych zakazem znajdują się R−404a, R−434a i R−507a, a w 2025 roku do tej grupy dołączą także R−134a, R−407c, R−410a.

Naturalny czynnik chłodniczy R-290

Osoby dokonujące zakupu powietrznej pompy ciepła wykorzystującej naturalny czynnik chłodniczy R-290 nie powinny przejmować się nowymi regulacjami prawnymi. Propan, bo tak inaczej można nazwać R-290, w pełni odpowiada wszystkim dyrektywom Unii Europejskiej –GWP wynosi 3. Liczba ta jest kilkaset razy mniejsza niż współczynnik GWP czynników chłodniczych prawnie zabronionych od początku 2020 roku. Można zatem bez obaw kupować powietrzne pompy ciepła pracujące w oparciu o R-290. HKS Lazar dba o środowisko, więc wykorzystujemy ogromny potencjał propanu. Korzystając z energii skumulowanej w powietrzu, wyprodukowana przez nas pompa ciepła pozwala na sprawne oraz dość tanie ogranie domu lub firmy, a także zadbanie o środowisko naturalne. Niewątpliwym plusem tego urządzenia jest jego ogromna wydajność – pompa utrzymuje moc grzewczą (od 11,5kW do 22,2kW) nawet przy najniższych temperaturach (aż do minus dwudziestu pięciu stopni Celcjusza). Latem możliwe jest odwrócenie działania pompy, dzięki czemu będzie ona chłodzić, pełniąc funkcję klimatyzacyjną. Decydując się na zakup pompy ciepła wyprodukowanej przez HKS Lazar, można mieć pewność, że będzie ono niezwykle wydajne i pozwoli na optymalizację kosztów. Dodatkowo, ważna jest świadomość nieprzyczyniania się do postępujących zmian klimatycznych – naturalny czynnik chłodniczy R-290 spełnia wszystkie wymogi Unii Europejskiej, dzięki czemu wiadomo, że jest bezpieczny dla środowiska.

Nowoczesne urządzenia grzewcze HKS Lazar

Nowoczesne urządzenia grzewcze

Artykuły

Propan R 290 jako czynnik chłodniczy pomp ciepła, a obowiązujące regulacje prawne

Obserwując branżę pomp ciepła w ostatnich latach, śmiało możemy powiedzieć, że coraz więcej osób przekonuje się do tej formy ogrzewania. Dzieje się tak m.in. dlatego, że chętnie budujemy domy o niewielkim metrażu, bez piwnic, a więc również miejsca na kocioł C.O. i paliwo do niego.

czytaj
HKS Lazar – polski producent nowoczesnych urządzeń grzewczych

HKS LAZAR to rodzinna firma produkująca urządzenia grzewcze, której tradycje sięgają aż 1937 roku. Nasze przedsiębiorstwo ma ponad 400 partnerów w całej Polsce, a także eksportujemy swoje produkty do większości krajów europejskich. Jako producent mamy przyjemność tworzyć swoje urządzenia zarówno dla naszych rodaków, jak i odbiorców z zagranicy. Nasza hala produkcyjna i siedziba firmy znajduje się w południowej części Polski w mieście Jastrzębie-Zdrój, to tutaj powstają zaawansowane produkty grzewcze takie jak pompy ciepła, kotły na pellet oraz liczne akcesoria.

czytaj

FAQ

Czy to normalne, że kocioł na pellet Smart Fire nie dobija do zadanych 75 stopni?

Praca kotła na pellet HKS Lazar opiera się na modulacji mocy. 75C jest maksymalną temperaturą przy której będzie on pracował w trybie PRACA. Po jej przekroczeniu przestanie generować energię...

czytaj
Czy kocioł na pellet SF15 zmieści się w pomieszczeniu o wysokości 190cm?

Tak, zmieści się. Można przy zamawianiu kotła na pellet zamówić klapę łamaną, w tym momencie przy wysokości 190cm kotłowni na spokojnie nic nie będzie przeszkadzać. Druga opcja, to...

czytaj
Zgłoś: Rozruch / Przegląd / Awaria

Znajdź na stronie:

Wpisz szukaną frazę:

Wybierz swój język:

Choose your language:

Polski Angielski Niemiecki Francuski Czeski

Skontaktuj się z nami

Przejdź do kontaktu Zamów rozmowę
Oblicz jakiej mocy pompę ciepła potrzebujesz. Oblicz i otrzymaj darmową wycenę
Oblicz jakiej mocy kotła na pelet potrzebujesz. Oblicz i otrzymaj darmową wycenę

Jak kupić produkty HKS Lazar?

Wpisz swoją miejscowość w poniższej rubryce a nasz doradca klienta udzieli Ci dodatkowych informacji oraz przeprowadzi przez proces zakupowy.

Twoja miejscowość:

Zamów rozmowę

Zostaw nam swój numer telefonu, a my oddzwonimy do Ciebie!

Zamów rozmowę
Oblicz jakiej mocy pompę ciepła potrzebujesz. Oblicz i otrzymaj darmową wycenę