Wymagania techniczne w 2021 roku, a kotły na pellet
01.09.2021
Przepisy związane z energetycznością budynków (WT2021) ciągle się zaostrzają, pewne źródła energii znikną już na zawsze, za to na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania. W miejsce pieców węglowych powstają piece gazowe, pompy ciepła i kotły na pellet, a domy stają się coraz bardziej szczelne, by w zimę utrzymać jak najwięcej ciepła, jak najmniejszym kosztem.
Konkretne wymagania WT 2021
Od początku 2021 roku maksymalny współczynnik przenikania ciepła U wynosi 0,2 W/m2K (jeszcze w 2017 wynosił 0,23 W/m2K), to znaczy, że im bardziej uszczelnimy swój budynek, tym ten współczynnik jest niższy.
Kolejnym zaostrzeniem jest zmniejszenie wartości maksymalnego rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię potrzebną do ogrzewania wody, oświetlenia, klimatyzacji z 95 kWh/m2 na 70 kWh/m2 wartości współczynnika Ep.
Rośnie zainteresowanie kotłami na pellet
Od pewnego czasu rośnie popularność i zainteresowanie kotłami na pellet, które dla domów jednorodzinnych są jednym z najlepszych rozwiązań ekologicznych, spełniających wymagania warunków technicznych. Jeszcze niedawno biomasa była zrównywana z węglem, ale dzięki rozwijającym się technologiom, stała się jednym z najczystszych I najczęściej wybieranych źródeł ciepła w domach.
Zalety kotłów na pellet
Pellet jest paliwem, które jednak wciąż jest mało doceniane, być może dlatego, że wiele osób nie wie, jak dokładnie wygląda ogrzewanie nim.
Największe korzyści z posiadania kotła na pellet we własnym domu:
- przede wszystkim wygoda! Piece te posiadają automatyczne podajniki, dzięki czemu możesz mieć z głowy uzupełnianie zbiornika nawet na 7 dni lub jeszcze więcej, jeśli zainstalujesz dodatkowy system uzupełniający zasoby,
- zapomnij o uciążliwym rozpalaniu! Nasze kotły posiadają automatyczne zapalarki, dlatego nie jest potrzebna ludzka ingerencja, dzięki temu rozpalanie jest nie tylko szybsze, ale i ekologiczniejsze,
- czystość w kotłowni zapewni szczelna obudowa i specjalny pojemnik na popiół, którego jest bardzo mało w porównaniu do spalonego paliwa,
- pellet jest łatwy do przenoszenia, dlatego że jest pakowany w paczkach ważących od 10 do 20 kg, nie ma więc problemu z przechowywaniem go i transportowaniem,
- dotacje na kotły pelletowe o wyższym standardzie wzrosły od 1 lipca 2021 w programie Czyste Powietrze, więc ich zakup staje się mniej uciążliwy dla Twojej kieszeni.
Podsumowując
Najnowsze przepisy dotyczące sposobów ogrzewania domu w 2021 roku praktycznie całkowicie likwidują możliwość wykorzystywania do tego kotła węglowego czy olejowego. Takie restrykcje zmuszają inwestorów, jak i osoby prywatne budujące nowe domy do zmniejszenia zapotrzebowania energii z nieodnawialnych źródeł do absolutnego minimum. W zamian premiowane są różnymi dotacjami ekologiczne źródła energii, począwszy od pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych po kotły na pellet.