Wymagania techniczne w 2021 roku, a kotły na pellet

01.09.2021

Przepisy związane z energetycznością budynków (WT2021) ciągle się zaostrzają, pewne źródła energii znikną już na zawsze, za to na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania. W miejsce pieców węglowych powstają piece gazowe, pompy ciepła i kotły na pellet, a domy stają się coraz bardziej szczelne, by w zimę utrzymać jak najwięcej ciepła, jak najmniejszym kosztem.

Konkretne wymagania WT 2021

Od początku 2021 roku maksymalny współczynnik przenikania ciepła U wynosi 0,2 W/m2K (jeszcze w 2017 wynosił 0,23 W/m2K), to znaczy, że im bardziej uszczelnimy swój budynek, tym ten współczynnik jest niższy.
Kolejnym zaostrzeniem jest zmniejszenie wartości maksymalnego rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię potrzebną do ogrzewania wody, oświetlenia, klimatyzacji z 95 kWh/m2 na 70 kWh/m2 wartości współczynnika Ep.

Zdjęcie HKS Lazar wymagania techniczne 2021

Rośnie zainteresowanie kotłami na pellet

Od pewnego czasu rośnie popularność i zainteresowanie kotłami na pellet, które dla domów jednorodzinnych są jednym z najlepszych rozwiązań ekologicznych, spełniających wymagania warunków technicznych. Jeszcze niedawno biomasa była zrównywana z węglem, ale dzięki rozwijającym się technologiom, stała się jednym z najczystszych I najczęściej wybieranych źródeł ciepła w domach.

Zalety kotłów na pellet

Pellet jest paliwem, które jednak wciąż jest mało doceniane, być może dlatego, że wiele osób nie wie, jak dokładnie wygląda ogrzewanie nim.

kocioł na pellet hks lazae smart fire

Największe korzyści z posiadania kotła na pellet we własnym domu:

  • przede wszystkim wygoda! Piece te posiadają automatyczne podajniki, dzięki czemu możesz mieć z głowy uzupełnianie zbiornika nawet na 7 dni lub jeszcze więcej, jeśli zainstalujesz dodatkowy system uzupełniający zasoby,
  • zapomnij o uciążliwym rozpalaniu! Nasze kotły posiadają automatyczne zapalarki, dlatego nie jest potrzebna ludzka ingerencja, dzięki temu rozpalanie jest nie tylko szybsze, ale i ekologiczniejsze,
  • czystość w kotłowni zapewni szczelna obudowa i specjalny pojemnik na popiół, którego jest bardzo mało w porównaniu do spalonego paliwa,
  • pellet jest łatwy do przenoszenia, dlatego że jest pakowany w paczkach ważących od 10 do 20 kg, nie ma więc problemu z przechowywaniem go i transportowaniem,
  • dotacje na kotły pelletowe o wyższym standardzie wzrosły od 1 lipca 2021 w programie Czyste Powietrze, więc ich zakup staje się mniej uciążliwy dla Twojej kieszeni.

Podsumowując

Najnowsze przepisy dotyczące sposobów ogrzewania domu w 2021 roku praktycznie całkowicie likwidują możliwość wykorzystywania do tego kotła węglowego czy olejowego. Takie restrykcje zmuszają inwestorów, jak i osoby prywatne budujące nowe domy do zmniejszenia zapotrzebowania energii z nieodnawialnych źródeł do absolutnego minimum. W zamian premiowane są różnymi dotacjami ekologiczne źródła energii, począwszy od pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych po kotły na pellet.

Nowoczesne urządzenia grzewcze HKS Lazar

Nowoczesne urządzenia grzewcze

Artykuły

Samodzielny piec na pellet

Czysta wygoda, czyli w pełni zautomatyzowany kocioł pelletowy.

czytaj
Pomiar wydajności pomp ciepła a regulacje prawne

Wybierając pompę ciepła, należy się kierować przede wszystkim przesłankami merytorycznymi, czyli obiektywnie przedstawionymi danymi technicznymi urządzenia. Podstawowym parametrem charakteryzującym efektywność energetyczną pomp ciepła, który pozwala porównać różne urządzenia o tej samej mocy, jest współczynnik COP. Badanie pomp ciepła ze sprężarkami o napędzie elektrycznym do ogrzewania pomieszczeń powinno odbywać się w znormalizowanych warunkach określonych w normie PN-EN 14511.

czytaj

FAQ

Co to jest kalibracja zasobnika na pellet i jak ją wykonać?

Procedura kalibracji umożliwia regulatorowi kotła na pellet wyznaczenie czasu pracy podajnika pomiędzy rozpoczęciem kalibracji przez wybór opcji "Poziom paliwa 100%", a zakończeniem kalibracji...

czytaj
W jaki sposób ustawić pomiar poziomu paliwa (pelletu), aby otrzymywać powiadomienia o jego niskim poziomie?

Służy do tego parametr: MENU >> Ustawienia Kotła >> Poziom Paliwa - ustawiamy w nim przy jakiej wartości kalkulowanego poziomu paliwa zostanie wyświetlone powiadomienie o niskim...

czytaj
Zgłoś: Rozruch / Przegląd / Awaria

Znajdź na stronie:

Wpisz szukaną frazę:

Wybierz swój język:

Choose your language:

Polski Angielski Niemiecki Francuski Czeski

Skontaktuj się z nami

Przejdź do kontaktu Zamów rozmowę
Oblicz jakiej mocy pompę ciepła potrzebujesz. Oblicz i otrzymaj darmową wycenę
Oblicz jakiej mocy kotła na pelet potrzebujesz. Oblicz i otrzymaj darmową wycenę

Jak kupić produkty HKS Lazar?

Wpisz swoją miejscowość w poniższej rubryce a nasz doradca klienta udzieli Ci dodatkowych informacji oraz przeprowadzi przez proces zakupowy.

Twoja miejscowość:

Zamów rozmowę

Zostaw nam swój numer telefonu, a my oddzwonimy do Ciebie!

Zamów rozmowę
Oblicz jakiej mocy pompę ciepła potrzebujesz. Oblicz i otrzymaj darmową wycenę
Oblicz jakiej mocy kotła na pelet potrzebujesz. Oblicz i otrzymaj darmową wycenę
Zatrudnimy serwisanta.