Rozpocznij walkę ze smogiem - zmień kocioł na pelletowy

03.08.2018

Główną przyczyną powstawania smogu w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli nic innego jak tylko spaliny pochodzące z przydomowych pieców CO na paliwa stałe. Niska emisja oznacza dymy i pyły pochodzące z niskich kominów, czyli domowych, a nie przemysłowych. Dane statystyczne mówią wyraźnie, że gospodarstwa domowe odpowiadają za ponad 50% emisji pyłu zawieszonego i prawie 90% rakotwórczego benzo(α)piren.

Skąd tak naprawdę bierze się smog?

Smog powstaje na skutek nagromadzenia zanieczyszczeń powietrza, które emitujemy i bezwietrznej wyżowej pogody. Zanieczyszczone powietrze nie odpływa wówczas do góry, a rozchodzi się poziomo, pozostając przy ziemi. Wiele miast wprowadza wówczas darmowe przejazdy komunikacją miejską ,aby ograniczyć ruch samochodowy, nie daje to jednak znaczącej poprawy, ponieważ to nie spaliny pochodzące z aut są przyczyną smogu. To emisja dym z pieców CO jest głównym czynnikiem powodującym smog w naszym kraju.

Niestety śmiało można powiedzieć, że większość gospodarstw domowych w naszym kraju korzysta z ogrzewania za pomocą kotłów na paliwa stałe. Najwięcej funkcjonuje pieców węglowych, które nie spełniają żadnych standardów emisji spalin. Poza tym często spalane są w nich paliwa o bardzo niskiej jakości jak np. odpady węglowe typu muł i miał. Wiele osób spala także śmieci po to, aby zminimalizować koszty ogrzewania. Takie postępowanie prowadzi do uwalniania do atmosfery toksycznych substancji, które są wyjątkowo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Eksperci szacują, że w naszym kraju użytkowanych jest ponad 3 miliony pieców, które nie spełniają żadnych standardów emisji spalin. Niestety w Polsce nie tylko nie obowiązują żadne normy emisyjne dla urządzeń grzewczych, ale także dla jakości węgla dopuszczanego do sprzedaży. W rezultacie można ogrzewać domy prymitywnymi piecami, nie bez przyczyny zwanymi „kopciuchami” paląc w nich najgorszej jakości węglem.

Ratujmy się sami

Co chwilę ogłaszane alarmy smogowe i dane dotyczące złej jakości powietrza sprawiły, że żyjemy w ciągłym strachu o zdrowie swoje i najbliższych. Piękna zimowa aura nie zachęca rodziców do zabierania dzieci na spacery z obawy przed smogiem. Na śniegu, a nawet na elewacjach widzimy osiadający pył, a wiosną będziemy męczyć się z jego zmyciem z okien i tarasów. Świadczy to o tym, że nawet jeśli nie mieszkamy w dużym mieście, problem smogu nas także dotyczy. Podkreślić należy bowiem, że stosując niewłaściwe urządzenia grzewcze, emitujące ogromne liści szkodliwych substancji do atmosfery trujemy przede wszystkim samych siebie, ponieważ wdychamy zanieczyszczenia, które sami uwolniliśmy do atmosfery, które podczas wyżowej pogody gromadzą się wokół naszego domu i w najbliższej okolicy. Szkodzimy zatem zdrowiu swojemu, swoich dzieci i sąsiadów.

Jedynym sposobem na skuteczną walkę ze smogiem jest wymiana palenisk węglowych na ekologiczne, w tym pelletowe, które emitują mniej spalin. Planując zatem zakup lub wymianę kotła CO warto rozważyć pellet, który nazywany jest „zielonym węglem”, ponieważ wydziela znikomą ilość zanieczyszczeń.

Porównanie emisji szkodliwych pyłów z różnych urządzeń grzewczych:

Rodzaj kotła mg/m3
Kocioł ręcznie zasilany drewnem 800
Piec kaflowy 560
Kocioł węglowy nisko sprawny 420
Kocioł węglowy klasa 5 40
Kocioł na pellet drzewny klasa 5 20

Źródło: Polska Izba Ekologii

Porównanie emisji szkodliwych substancji przez różne paliwa stałe

  Ilość Tlenki siarki SOx Tlenki azotu NOx Tlenek węgla CO Dwutlenek węgla CO2 Pył (zawieszony) Benzo(α)piren
Olej opałowy tona 0,814 2,395 0,640 3200 0,41 0,01
Pellet
tona
0,02 0,80 11 1330 2,50 Brak
Drewno tona 0,110 1,05 20 1200 1,5 Brak
Ekogroszek tona 9,60 3,20 10 2130 10 0,003
Węgiel kamienny tona 14 2,10 50 2000 10 0,015

Źródło: www.nie-truje.pl

Porównanie emisji szkodliwych substancji do atmosfery przy wykorzystaniu różnego rodzaju paliw wypada jednoznacznie. Pellet nie tylko bezapelacyjnie wygrywa pod każdym względem z węglem, ale także powoduje mniejszą emisję tlenku siarki, tlenku azotu i CO2 oraz benzo(α)pirenu niż olej opalowy. Pod względem zawartości tlenku siarki i tlenku azotu oraz CO2 bije także gaz. Emisja CO2 podczas spalania pelletu jest równa ilości CO2 pochłoniętego przez drzewo podczas jego naturalnego wzrostu, jej bilans jest zatem zerowy.

Gdyby chociaż połowa z ponad 3 mln „kopciuchów”, które funkcjonują w naszym kraju, została zamieniona na kotły pelletowe, wszyscy odczulibyśmy różnice w jakości powietrza w najbliższej okolicy. Nie obawialibyśmy się wyjścia na spacer z dzieckiem, nie odczuwalibyśmy przykrych skutków przebywania w zanieczyszczonym powietrzu takich jak smród, objawy astmatyczne, bóle głowy i wiele innych. O tym, jak smog jest szkodliwy dla naszego zdrowia, świadczą statystyki, które mówią, że powoduje on śmierć ponad 40 tys. osób rocznie.

Zastanawiając się zatem nad wyborem sposobu ogrzewania domu, warto rozważyć pellet, ponieważ ta inwestycja da nam nie tylko korzyści w postaci oszczędności pieniędzy i wygody, ale przede wszystkim bezpośrednio wpłynie na poprawę zdrowia naszego i naszych sąsiadów.

Nowoczesne urządzenia grzewcze HKS Lazar

Nowoczesne urządzenia grzewcze

Artykuły

Kolejne zmiany na rynku czynników chłodniczych F-gaz

Mając świadomość, że wiele informacji na temat wycofywania gazów fluorowanych (m.in.: R134a, R404A, R407C, R410A, R417A i R419A) F-gaz z rynku nie dociera do Państwa, przedstawiamy materiały uświadamiające skalę podjętych działań w EU.

czytaj
Klasa 5 i Egodesign nowym wyznacznikiem dla kotłów CO

Niestety jakość powietrza w naszym kraju jest zła. O skali problemu, o którym do niedawna nie mówiło się zbyt często, świadczy raport Światowej Organizacji Zdrowia opracowany na podstawie danych z początku 2016 roku. Zawarto w nim ranking 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. O tym, jak fatalne jest powietrze, którym oddychamy co dnia, świadczy nie tylko fakt, że polskie miasto znalazło się na niechlubnym pierwszym miejscu tej listy, ale także to, że w zestawieniu jest aż 33 miasta z Polski…

czytaj

FAQ

Czy kocioł na pellet Smart Fire może przyjść w częściach i zostanie złożony na miejscu?

Kotły na pellet Smart Fire na miejsce inwestycji dostarczamy zawsze w całości. Jest to związane z odpowiednią logistyką, a także przed wyjazdem kocioł musi przejść kontrolę jakości,...

czytaj
Jak wyłączyć piec na pellet Smart Fire?

Aby poprawnie wyłączyć kocioł na pellet Smart Fire, należy wcisnąć przycisk wyłączania, a następnie powinna zostać wyświetlona wiadomość "Wygaszanie na żądanie" oraz rozpocznie się...

czytaj
Zgłoś: Rozruch / Przegląd / Awaria

Znajdź na stronie:

Wpisz szukaną frazę:

Wybierz swój język:

Choose your language:

Polski Angielski Niemiecki Francuski Czeski

Skontaktuj się z nami

Przejdź do kontaktu Zamów rozmowę
Oblicz jakiej mocy pompę ciepła potrzebujesz. Oblicz i otrzymaj darmową wycenę
Oblicz jakiej mocy kotła na pelet potrzebujesz. Oblicz i otrzymaj darmową wycenę

Jak kupić produkty HKS Lazar?

Wpisz swoją miejscowość w poniższej rubryce a nasz doradca klienta udzieli Ci dodatkowych informacji oraz przeprowadzi przez proces zakupowy.

Twoja miejscowość:

Zamów rozmowę

Zostaw nam swój numer telefonu, a my oddzwonimy do Ciebie!

Zamów rozmowę
Oblicz jakiej mocy pompę ciepła potrzebujesz. Oblicz i otrzymaj darmową wycenę