Dofinansowania do pomp ciepła

11.10.2022

Możliwość skorzystania z dodatkowych środków bardzo często warunkuje przeprowadzenie inwestycji, bez niej część właścicieli nie podejmowałoby próby dokonania modernizacji. Dodatkowe środki zmniejszają koszty – u osób najbiedniejszych mogą je pokryć w większości. Warto więc poznać zasady, na jakich udzielane są dofinansowania, co może przyśpieszyć decyzję o rozpoczęciu prac – dzięki temu zamieszkujący nieruchomość będą mogli korzystać z nowoczesnych, bezobsługowych i ekonomicznych rozwiązań w zakresie centralnego ogrzewania.

Pompa ciepła – bezkonkurencyjna popularność

Zastosowanie pompy ciepła niesie ze sobą bardzo wiele zalet. To rozwiązanie z roku na rok znajduje coraz więcej entuzjastów. Część z nas zgłębia ten temat, ponieważ na sercu leży im dobro naszej planety i chcą pozostawić ją w lepszym stanie dla swoich dzieci i wnuków. Wszyscy jednak powinniśmy się zainteresować pompami ciepła, ponieważ ich użytkowanie jest niezwykle ekonomiczne. Pompę ciepła powietrze woda, warto założyć także bez dotacji, ponieważ najlepiej ją potraktować jako inwestycję i to o relatywnie szybkim zwrocie.

Użytkowanie pompy ciepła jest bardzo ekonomiczne. Wszyscy nieprzekonani, czy niezdecydowani na taką metodę ogrzewania swojej nieruchomości, powinni zapoznać się ze szczegółami działania pompy ciepła, która wykorzystując naturalną, pobraną z otoczenia energię, przetwarza ją na ciepło, które odczuwamy wewnątrz budynku, zapewnia też ciepłą wodę użytkową. Bardzo wiele funkcji pomp HKS Lazar zapewni możliwość dopasowania urządzenia, jego funkcjonalności do wszystkich swoich potrzeb. To dzięki temu, że zainstalowane urządzenie pracuje cicho, ekonomicznie, wydajnie i wykorzystuje naturalny czynnik chłodniczy.

Dofinansowania PC na www v2.jpg

Czyste powietrze jest problemem nas wszystkich

Podobnie jak w przypadku kotła na pellet, pompę ciepła można kupić przy wsparciu pieniężnym uzyskanym z programu „Czyste powietrze". Program ten skierowany jest do osób, które w swoim domu mają zamontowany przestarzały sposób ogrzewania i chcą przeprowadzić modernizację. Z programu nie skorzystają osoby, które dopiero budują swoją nieruchomość. Zakup pompy może zostać częściowo zwrócony przez środki z „Czystego powietrza". Wysokość, odsetek dofinansowania uzależniona jest od wysokości dochodu.

Ulga termomodernizacyjna

Dokonując wymiany źródła ciepła na pompę powietrza można skorzystać także z ulgi termomodernizacyjnej. Możliwość jej odliczenia mamy w kolejnym roku po wykonaniu inwestycji, kiedy dokonujemy rozliczenia zakończonego roku podatkowego (np. rok 2022 rozliczamy do końca kwietnia 2023). Jeżeli odliczenie, które nam przysługuje jest większe niż, podatek, który zapłaciliśmy, możemy go dokonywać w ratach. Możliwe jest odliczanie nawet z przed 6 lat, od momentu faktycznego poniesienia wydatków.

Należy pamiętać, że z tej ulgi mogą skorzystać jedynie osoby, których dom został już wybudowany. Ulga nie dotyczy budynków, których budowa dopiero trwa, czy są nowo powstałe. Ulga termomodernizacyjna skierowana jest jedynie do osób, które zadbały o unowocześnienie, podniesienie walorów technicznych budynku, który już powstał, by przy jak najmniejszej ilość ciepła zapewnić odpowiednią temperaturę wewnątrz. Dotyczy więc zmian w powstałych już nieruchomościach nie odnosi się do nowych budynków. Skorzystać z niej mogą podatnicy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatkiem liniowym oraz skalą podatkową.

Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 000 zł. Ulga dotyczy jedynie posiadaczy nieruchomości z prawem własności. Budynki, których termomodernizacja podlega odliczeniu to domy jednorodzinne wolnostojące oraz te w zabudowie szeregowej i bliźniaczej. Tutaj ważne jest podkreślenie, że skorzystać z niej można jedynie przy budynku już powstałym, jednak zakończenie termomodernizacji nie jest warunkiem koniecznym, umożliwiającym skorzystanie z odliczenia. Inwestycja musi być zakończona w ciągu 3 lat od poniesienia pierwszego wydatku. Prace, które mogą podlegać odliczeniu mogą być więc w trakcie, jednak koszty nie mogły być poniesione przed 2019 rokiem, wtedy bowiem zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące odliczenia termomodernizacyjnego do 53 000 zł.

Na jakie jeszcze dofinansowanie można liczyć?

„Moje ciepło" to program, którego celem jest wsparcie osób, które chcą zainwestować w pompę ciepła. Ten program dla równowagi skierowany jest dla nowych domów. Chodzi o osoby, które jeszcze nie zakończyły budowy domu jednorodzinnego, albo takie, gdzie decyzja o pozwolenia na użytkowanie została wydana od 1 stycznia 2021 roku. Pompy powietrze – powietrze i powietrze woda mogą być zwrócone w 2 progach - 30% i 45%. Ten wyższy odsetek zwrotu przeznaczony jest dla rodzin posiadających kartę dużej rodziny, jednak ogólna kwota zwrotu nie może przekroczyć 7 000 zł. Jeżeli chodzi o pompy gruntowe procentowo jest to taki sam udział, jednak kwotowo maksymalnie 21 000 zł.

Inwestycja w pompę ciepła HKS Lazar to zawsze trafiona decyzja, która pozwoli na spore oszczędności w ciągu roku (w stosunku do alternatywnych metod ogrzewania), do tego jest rozwiązaniem, które jest w pełni bezpieczne dla środowiska.

Nowoczesne urządzenia grzewcze HKS Lazar

Nowoczesne urządzenia grzewcze

Artykuły

Optymalny Dobór Mocy Pompy Ciepła Powietrze-Woda dla Maksymalnej Efektywności

Pompa ciepła nie tylko musi sprostać potrzebom cieplnym budynku, ale także być dostosowana do jego specyfiki oraz warunków klimatycznych.

czytaj
Kolejne zmiany na rynku czynników chłodniczych F-gaz

Mając świadomość, że wiele informacji na temat wycofywania gazów fluorowanych (m.in.: R134a, R404A, R407C, R410A, R417A i R419A) F-gaz z rynku nie dociera do Państwa, przedstawiamy materiały uświadamiające skalę podjętych działań w EU.

czytaj

FAQ

Jaki model pieca na pellet na domek 202 m2?

w tym garaż ma 32,5 m2. W domu ogrzewanie 1/2 podłogowe, 1/2 grzejniki. Dom postawiony z betonu komórkowego 24cm, ocieplony 15 cm styropian grafitowy, poddasze nad pokojami - sufity 20 cm...

czytaj
Jak podłączyć moduł ecoNET300 (WiFi) do kotła na pellet SmartFire

Aby dokonać podłączenia modułu ecoNET300 (WiFi) w piecu na pellet SmartFire, należy: Zdjąć przednią maskownicę pieca i odpiąć kostkę gniazda G1, odpowiadającą za sterowanie ekranem...

czytaj
Zgłoś: Rozruch / Przegląd / Awaria

Znajdź na stronie:

Wpisz szukaną frazę:

Wybierz swój język:

Choose your language:

Polski Angielski Niemiecki Francuski Czeski

Skontaktuj się z nami

Przejdź do kontaktu Zamów rozmowę
Oblicz jakiej mocy pompę ciepła potrzebujesz. Oblicz i otrzymaj darmową wycenę
Oblicz jakiej mocy kotła na pelet potrzebujesz. Oblicz i otrzymaj darmową wycenę

Jak kupić produkty HKS Lazar?

Wpisz swoją miejscowość w poniższej rubryce a nasz doradca klienta udzieli Ci dodatkowych informacji oraz przeprowadzi przez proces zakupowy.

Twoja miejscowość:

Zamów rozmowę

Zostaw nam swój numer telefonu, a my oddzwonimy do Ciebie!

Zamów rozmowę
Oblicz jakiej mocy pompę ciepła potrzebujesz. Oblicz i otrzymaj darmową wycenę