Samodzielny piec na pellet
09.10.2018
Czysta wygoda, czyli w pełni zautomatyzowany kocioł pelletowy.
Kotły pelletowe są, nie tylko doskonałą alternatywą dla szkodliwego dla środowiska ogrzewania węglem, ale także gwarantują dużo większy komfort użytkowania. Dzięki pełnej automatyzacji są bardzo łatwe i wygodne w obsłudze, a właściwie zupełnie bezobsługowe.
UZUPEŁNIANIE PALIWA
Kocioł na pellet montowany jest wraz z zasobnikiem paliwa oraz specjalnym podajnikiem, który transportuje pellety do komory spalania, nie ma więc potrzeby dokładania, ponieważ piec automatycznie dozuje sobie paliwo. Wielkość zasobnika paliwa zależy do metrażu domu, który zamierzamy ogrzewać. Odpowiedni wybór zagwarantuje nam bezobsługową pracę pieca nawet przez 7 dni. Później trzeba napełnić zasobnik, zasypując go pelletem z worków. Istnieje jednak możliwość zautomatyzowania tego procesu. Możemy zainstalować dodatkowy system, dzięki któremu paliwo w zasobniku będzie uzupełnianie automatycznie, kiedy jego poziom spadnie poniżej określonej wartości. Duża ilość pelletu, umieszczana jest wówczas w drugim, dużym zbiorniku, z którego jest on transportowany pneumatycznie lub ślimakowo do zasobnika przy piecu. Dzięki temu przez wiele dni nie musimy go uzupełniać.
ROZPALANIE
Paliwo z zasobnika przy piecu transportowane jest do komory spalania, gdzie za pomocą zapalarki rozniecany jest ogień. Zapalarka, podobnie jak wymiennik, jest samoczynnie oczyszczana przed każdym rozpaleniem i zawsze po wygaszeniu. Nie wymaga to naszej ingerencji, a rozpalanie kotła jest dzięki temu nie tylko szybsze, ale również wygodniejsze. Poza tym gwarantuje dużo bardziej efektywne i ekologiczne spalanie.
STEROWANIE
Cyrkulacje powietrza w piecu, zapewnia wentylator wyciągowy, który wytwarza w wymienniku podciśnienie i zapobiega wydostawaniu się dymu do kotłowni. Sterownik zarządza jego pracą m.in. na podstawie danych uzyskanych z sondy lambda, która monitoruje efektywność spalania poprzez pomiar zawartości tlenu w spalinach odprowadzanych do komina. Ciepło wytworzone w piecu wykorzystywane jest do ogrzewania wody w wymienniku ciepła, która następnie rozprowadzona jest instalacją po całym domu.
CZYSZCZENIE
Czyszczenie pieca z pozostałości po spalaniu pelletu także jest zautomatyzowane. Popiół jest bowiem samoczynnie wybierany do pojemnika, gdzie jest kompresowany. Podkreślić tu należy także, że w procesie spalania z tony pelletu powstaje zaledwie kilka kilogramów popiołu, który usuwany jest do pojemnika w formie walizki. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ zamknięty pojemnik gwarantuje nam, że kotłownia pozostanie bardzo czystym miejscem, gdzie bez żadnych przeszkód możemy np. suszyć pranie. Poza tym piec wymaga od nas czyszczenia jedynie raz na kilka miesięcy i w dodatku możemy to robić w białej koszuli. Zaletą kotłów pelletowych jest także to, że mogą automatycznie sterować ilością poboru paliwa, na podstawie temperatury zewnętrznej oraz samodzielnie regulować obiegi grzewcze. Ogrzewanie domu kotłem pelletowym nie wymaga od nas zatem codziennej uwagi, ani nawet odwiedzania kotłowni, ponieważ informacje o temperaturach, poziomie paliwa, trybie pracy itp., możemy sprawdzić na panelu zamontowanym w dowolnym miejscu w domu.
Producenci kotłów pelletowych dbają o to, aby zminimalizować czas i wysiłek potrzebny do ich obsługi. Jeśli wybierzemy najlepszą, czyli w pełni zautomatyzowaną wersję, nasza rola jako palacza ograniczy się do opróżniania pojemnika ze skompresowanym popiołem dwa razy w sezonie.