Pellet ON - Chcesz ogrzewać swój dom PELLETEM?

25.06.2018

Chcesz to robić oszczędnie i wygodnie? Na co zwrócić uwagę? To musisz wiedzieć!

Ekologia – czcze gadanie?

Chyba każdy mieszkaniec Polski odczuł na własnej skórze negatywne skutki rozpoczęcia sezonu grzewczego. Myjąc na wiosnę nasze tarasy czy balkony z czarnej sadzy, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nie jest to problem wyłącznie natury estetycznej. Sadza zawiera bowiem setki toksycznych i zarazem szkodliwych dla naszego zdrowia substancji, które jesteśmy zmuszeni wdychać na co dzień. Stanowią one często bezpośrednią przyczynę wielu schorzeń i dolegliwości, zwłaszcza tych związanych z drogami oddechowymi. Jeśli dodamy do tego brudne elewacje naszych domów i zakopcone osiedla, nie można powiedzieć, że problem jest błahy. A są to przecież tylko niektóre - widoczne gołym okiem - skutki spalania śmieci oraz węgla w nieekologicznych kotłach. Jak zatem widać - ekologia to nie tylko nie czcze gadanie, bowiem stykamy się z nią na co dzień. Najwyższy czas, abyśmy zaczęli troszczyć się o środowisko i takiego samego myślenia uczyć kolejne pokolenia. Nie powinniśmy zgadzać się na trucie naszych dzieci i nas samych. Dlatego też tak ważne jest, aby w codziennym życiu wykorzystywać proekologiczne rozwiązania.

Z ekologią na co dzień

Tak naprawdę w każdej dziedzinie życia jesteśmy w stanie wybierać produkty przyjazne środowisku, dzięki którym zyskuje nie tylko nasze otoczenie, ale i my sami. W dziedzinie ogrzewania takim rozwiązaniem jest pellet, który jako materiał opałowy cieszy się coraz większą popularnością. Jest to ekologiczne paliwo wytwarzane z odpadów drzewnych. Emisja dwutlenku węgla w procesie jego spalania jest równa 0% (zamknięty obieg w przyrodzie), dlatego też pellet jest całkowicie nieszkodliwy dla środowiska naturalnego oraz dla człowieka. Wręcz przeciwnie - można śmiało stwierdzić, że ten materiał opałowy jest mu całkowicie przyjazny. Po pierwsze - rozwiązuje problem zagospodarowania odpadów drzewnych. Po drugie - zmniejsza zużycie paliw kopalnych. Po trzecie - popiół może być dodatkowo wykorzystany jako nawóz.

Dostępność pelletu – fakty i mity

W chwili obecnej w Polsce produkuje się już około 600 tysięcy ton pelletu rocznie, dzięki czemu staliśmy się siódmym producentem pelletu w Unii Europejskiej. Ani sam proces produkcji ani ceny pelletu nie są w żaden sposób związane z politycznymi manipulacjami - w przeciwieństwie do gazu, węgla czy prądu. W tej branży Rosja nie zakręci kurka. W tej branży rządzi wolny rynek, popyt, podaż i konkurencja. Sytuacja polityczna nie odgrywa tutaj żadnej roli. Warto również podkreślić, że zakup dobrej jakości pelletu jest obecnie bardzo prosty i szybki. Internet, telefon, market, stacja benzynowa… Materiał grzewczy jest łatwo dostępny na terenie całego kraju.

Jak grzać wygodnie?

Pellet jest paliwem stałym więc teoretycznie powinniśmy być przygotowani na rozpalanie kotła, załadunek paliwa, wynoszenie popiołu, czyszczenie wymiennika czy też palnika. W rzeczywistości wygląda to całkowicie inaczej, bowiem nowoczesne kotły zwalniają nas z konieczności wykonywania większości uciążliwych czynności:

 • automatycznie czyszczone palniki – pneumatyczne czyszczenie często nie jest w stanie „wydmuchać” cięższych frakcji z palnika, natomiast palniki czyszczone mechanicznie zapewniają usunięcie maksymalnej ilości popiołu;
 • pionowy przepływ spalin – zapobiega osadzaniu się pyłu w wymienniku ciepła, szybkim obniżaniu jego sprawności oraz zatykaniu płomieniówek;
 • system czyszczenia – często w wymiennikach producenci umieszczają urządzenia, które wprawione w ruch za pomocą różnego rodzaju dźwigni poruszają się oczyszczając wymiennik. W nowoczesnych modelach kotłów może się to odbywać w sposób całkowicie automatyczny, co niweluje konieczność otwierania kotła i szorowania drucianą szczotką płomieniówek;
 • automatyczny załadunek paliwa – na naszym rynku pojawiły się urządzenia umożliwiające załadunek paliwa z większego zasobnika do kotła. Załadunek jest więc uproszczony do minimum i wyklucza konieczność użycia dodatkowego sprzętu;
 • automatyczne rozpalanie – funkcja ta stanowi duże udogodnienie dla użytkownika, ograniczając jego rolę do minimum. Jej brak z góry dyskwalifikuje kocioł pelletowy;
 • sterowanie pogodowe - zaawansowane regulatory sterują pracą kotła oraz całej kotłowni włączając w to pompy, zawory, bufor, bojler oraz kocioł dodatkowy. Wszystko odbywa się w oparciu o zestaw czujników zainstalowanych w kotłowni, mieszkaniu oraz na zewnątrz budynku;
 • wygodne magazynowanie – pellet najczęściej kupowany jest w workach po 15 kg, jest to bardzo prosty i wygodny sposób na magazynowanie paliwa i jego załadunek;
 • znikoma ilość popiołu – zawartość popiołu w pellecie dostępnym na naszym rynku waha się pomiędzy 0,4%, a 1%. Oznacza to, że po spaleniu 1 tony pellet uzyskamy od 4 do 10 kg popiołu, który może być wykorzystany jako nawóz dla roślin.

Krótko mówiąc - obsługa dobrego kotła pelletowego może ograniczać się wyłącznie do kwadransa tygodniowo.

Który kocioł pelletowy będzie oszczędny?

Planując zakup kotła, warto zwrócić uwagę na to, aby był to model skonstruowany specjalne do spalania pellet. Tylko takie modele posiadają bowiem szereg niezbędnych rozwiązań. które sprawiają, że kocioł będzie spełniał swoją rolę, a ogrzewanie za pomocą pelletu będzie naprawdę oszczędne. Wynika to z faktu, że specjalistyczne kotły zapewniają najwyższą możliwą sprawność spalania w pełnym zakresie pracy, co bezpośrednio przekłada się na ilość spalanego paliwa. Modele przerabiane czy dostosowywane do spalania pelletu nigdy nie będą posiadać takich właściwości jak kotły specjalistyczne. Co zatem powinien posiadać wysoce wydajny kocioł pelletowy?

 • Palnik – pellet jest biomasą, którą należy zgazować, dlatego też konstrukcja palnika powinna zapewnić odpowiednią temperaturę spalania oraz odpowiednią ilość tlenu. Tradycyjne spalanie pellet jest bowiem dużo mniej efektywne.
 • Wymiennik ciepła – stopień wymiany ciepła można łatwo sprawdzić po temperaturze spalin. Jest to parametr mierzony w laboratorium zgodnie z normą. Średnia temperatura spalin dla mocy nominalnej zapewniająca sprawność powyżej 90% nie powinna przekraczać 140C. Jeśli jest ona wyższa niż 160C, dyskwalifikuje to kocioł pelletowy.
 • Sterowanie – wyróżniamy wiele faz pracy kotła począwszy od rozpalania przez stabilizację, dochodzenie do mocy nominalnej, moc nominalną, obniżanie mocy, aż po wygaszanie. Kluczową kwestią jest, aby kocioł osiągał najwyższą sprawność na każdym z etapów pracy. Odpowiedzialne za to są pilnie strzeżone przez producentów kotłów algorytmy modulacji mocy.

Ogrzewanie pelletem przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów ogrzewania. Jest ono tańsze od gazu czy prądu, porównywalne natomiast do węgla. Statystyki pokazują, że ogrzewanie za pomocą pellet pozwala zmniejszyć koszty nawet do 60%. Parametry energetyczne i atrakcyjna cena czynią z pelletu doskonały materiał opałowy.

Z Lambdą czy bez?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na pogorszenie spalania i obniżenie sprawności kotła. Należą do nich między innymi: wahania ciśnienia atmosferycznego, silny wiatr, wysoki komin, gorszej jakości pellet czy też częsta zmiana zapotrzebowania na moc. Zapobiec temu może sonda lambda - niewielki czujnik, którego zadaniem jest kontrola zawartości tlenu w spalinach i optymalizacja procesu spalania. Dzięki niej odpowiednie algorytmy sterują pracą wentylatora oraz podajnika, jednocześnie gwarantując nam realne oszczędności.

Ciepło – zimno – najzimniej

Norma dotycząca kotłów pelletowych przewiduje badanie w zakresie temperatur od 70°C do 90°C i jest to standardowa temperatura pracy kotła pelletowego. Dla porównania - w kotłach gazowych, olejowych lub pompach ciepła temperatura wody grzewczej zazwyczaj waha się w przedziale od 30C do 40C, ponieważ przy wyższych temperaturach ich sprawność drastycznie spada. Ten parametr dyskwalifikuje zatem kotły gazowe, olejowe oraz pompy ciepła w domach z tradycyjną instalacją. Kocioł pelletowy sprawdzi się dobrze zarówno tam, jak i w nowych, dobrze ocieplonych budynkach, zapewniając wyższy komfort oraz pozwalając osiągnąć wyższe temperatury.

Jaka sprawność – cieplna, maksymalna, optymalna?

Obowiązująca w Unii Europejskiej norma EN303-5 precyzyjnie określa sposób badania kotłów oraz parametry, które je charakteryzują. Jednym z nich jest sprawność cieplna, która jest liczbą XXXXX. Nie jest ani zakres „od-do”, ani też nie jest to liczba „około” czy „~”. Norma nie przewiduje sprawności optymalnej, maksymalnej ani najlepszej. Należy zatem pamiętać, aby przed zakupem kotła bezwzględnie sprawdzić jaka jest jego sprawność cieplna uzyskana zgodnie z normą – pozwoli to porównać modele kotłów i wybrać ten najbardziej oszczędny.

Koszty, koszty, koszty .....

paliwo cena rzeczywista
sprawność
spalania
koszt 1 kWh
gaz ziemny 2,5 zł/m3 99 % *  0,32 zł
olej opałowy 3,2 zł/l 90 %  0,50 zł
ekogroszek 850 zł/t 75 %  0,16 zł
pellet 900 zł/t 90 %  0,20 zł

 * - podawana przez producentów kotłów kondensacyjnych sprawność powyżej 100% wynika ze sposobu obliczania, ich rzeczywista sprawność jest niższa od 100% przedstawione obliczenia uzależnione są od wielu indywidualnych czynników i mogą różnić się od parametrów uzyskanych przez użytkowników kotłów Powyższa tabela przedstawia koszt uzyskania jednej kWh z różnych paliw, dzięki czemu w łatwy sposób można porównać realny koszt ogrzewania. W zestawieniu zostały ujęte wyłącznie urządzenia automatycznie podające paliwo do spalania. Z zaprezentowanego porównania jasno wynika, że aktualnie najtańszym paliwem jest węgiel ekogroszek. Pellet jest od niego ok. 20% droższy, natomiast gaz ziemny jest droższy od pelletu o ok. 60%. Przeanalizujmy to jednak na konkretnym przykładzie: jeżeli w ciągu roku spalimy 5 ton węgla ekogroszku za 4250,00 zł, to aby utrzymać tę samą temperaturę wykorzystując pellet jako materiał grzewczy, wydamy 5100,00 zł. Dla porównania - gaz ziemny będzie nas kosztował 8160,00 zł, natomiast olej 12811,00 zł. Kalkulacja wydaje się być zatem dość prosta - jeżeli zamiast kotła gazowego założymy pellet w naszej kieszeni rocznie zostanie 3060,00 zł.

Bezpieczeństwo dla Ciebie i twoich bliskich

Można pisać sporo o trosce o ekologię czy też o możliwych oszczędnościach, jednak tak naprawdę kwestią nadrzędną jest tutaj bezpieczeństwo naszej rodziny i nas samych. Dlatego też powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wybierane przez nas technologie i urządzenia były całkowicie bezpieczne. Aby tak było, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych elementów:

 • śluza – stalowa lub żeliwna obracająca się śluza odcinająca paliwo w zasobniku od kotła jest pewnym i sprawdzonym zabezpieczeniem przed zapłonem paliwa w zasobniku. Jest to standard w kotłach pelletowych zachodnich producentów;
 • wąż z tworzywa sztucznego – tańsza alternatywa dla śluzy, używana zazwyczaj w prostszych i tańszych kotłach. W przypadku cofania się ognia do zasobnika wąż zostaje przepalony, co odcina kocioł od zasobnika paliwa. Po takim zdarzeniu należy obligatoryjnie wymienić przewód;
 • wentylator wyciągowy – w przypadku powstania nieszczelności w kotle (np. uszkodzona uszczelka w drzwiczkach), wentylator nadmuchowy wdmuchujący powietrze do palnika wypchnie przez tę nieszczelność spaliny z kotła do kotłowni. Natomiast wentylator wyciągowy, którego zadaniem jest zasysanie spalin z kotła i wdmuchiwanie ich do komina (jest zazwyczaj zainstalowany na wylocie spalin z kotła) co najwyżej zassie powietrze z kotłowni.

Mówiąc o bezpieczeństwie powinniśmy również mieć na uwadze przewagę pellet nad gazem, gdyż pellet w przeciwieństwie do gazu nie jest paliwem wybuchowym. Dzięki temu unikamy ryzyka związanego z nieszczelnymi instalacjami gazowymi. Kotły na pellet są więc całkowicie bezpiecznym sposobem na ogrzewanie domów i innych budynków.

Co znaczy „czysty pellet”?

Czysta kotłownia, załadunek bez pyłu, nasz dach, taras i najbliższe otoczenie bez sadzy. To wszystko daje nam pellet. To rozwiązanie przyjazne dla naszej rodziny, naszego zdrowia, środowiska i naszych kieszeni. Wygoda, bezpieczeństwo, oszczędność - to tylko niektóre z zalet tego materiału opałowego. Niniejsze materiały nie stanowią oferty, przedstawione w nich obliczenia uzależnione są od wielu indywidualnych czynników i mogą różnić się od parametrów uzyskanych przez użytkowników kotłów.

Nowoczesne urządzenia grzewcze HKS Lazar

Nowoczesne urządzenia grzewcze

Artykuły

HKS Lazar – polski producent nowoczesnych urządzeń grzewczych

HKS LAZAR to rodzinna firma produkująca urządzenia grzewcze, której tradycje sięgają aż 1937 roku. Nasze przedsiębiorstwo ma ponad 400 partnerów w całej Polsce, a także eksportujemy swoje produkty do większości krajów europejskich. Jako producent mamy przyjemność tworzyć swoje urządzenia zarówno dla naszych rodaków, jak i odbiorców z zagranicy. Nasza hala produkcyjna i siedziba firmy znajduje się w południowej części Polski w mieście Jastrzębie-Zdrój, to tutaj powstają zaawansowane produkty grzewcze takie jak pompy ciepła, kotły na pellet oraz liczne akcesoria.

czytaj
Pellet ON - Chcesz ogrzewać swój dom PELLETEM?

Chcesz to robić oszczędnie i wygodnie? Na co zwrócić uwagę? To musisz wiedzieć!

czytaj

FAQ

Jak sprawdzić ubytek płynu w instalacji C.O.?

Jeżeli ubyło płynu to spadło również ciśnienie w instalacji i można to zaobserwować na manometrze. A jeżeli układ jest otwarty, to można również zajrzeć do naczynia wyrównawczego.

czytaj
Czy kocioł na pellet SF15 zmieści się w pomieszczeniu o wysokości 190cm?

Tak, zmieści się. Można przy zamawianiu kotła na pellet zamówić klapę łamaną, w tym momencie przy wysokości 190cm kotłowni na spokojnie nic nie będzie przeszkadzać. Druga opcja, to...

czytaj
Zgłoś: Rozruch / Przegląd / Awaria

Znajdź na stronie:

Wpisz szukaną frazę:

Wybierz swój język:

Choose your language:

Polski Angielski Niemiecki Francuski Czeski

Skontaktuj się z nami

Przejdź do kontaktu Zamów rozmowę
Oblicz jakiej mocy pompę ciepła potrzebujesz. Oblicz i otrzymaj darmową wycenę
Oblicz jakiej mocy kotła na pelet potrzebujesz. Oblicz i otrzymaj darmową wycenę

Jak kupić produkty HKS Lazar?

Wpisz swoją miejscowość w poniższej rubryce a nasz doradca klienta udzieli Ci dodatkowych informacji oraz przeprowadzi przez proces zakupowy.

Twoja miejscowość:

Zamów rozmowę

Zostaw nam swój numer telefonu, a my oddzwonimy do Ciebie!

Zamów rozmowę
Oblicz jakiej mocy pompę ciepła potrzebujesz. Oblicz i otrzymaj darmową wycenę